[Click here for ENGLISH version] [Click here for RUSSIAN version] זאב ולנר ושות' - עורכי דין
זאב ולנר ושות' - עורכי דין
[עמוד בית]
[אודות המשרד]
[עורכי דין]
[תחומי עיסוק]
[פרסומים ומאמרים]
[פסקי דין של המשרד]
[חדשות משפט]
[אתר פסקדין]
[צור קשר]
[כתבו עלינו]

דירוג המשרד באינדקס Duns 100
חדשות משפט
זאב ולנר ושות' - עורכי דין

ים או בריכה בחופש הגדול? המדריך להורה הנופש

באדיבות www.PsakDin.co.il - אתר המשפט הישראלי

01/07/2014

מאת: עו"ד ענת גינזבורג

בילוי עם הילדים בים או בבריכה הוא פתרון קיצי וכיפי לימי החופש הגדול אבל הוא טומן בחובו גם סכנות לא מעטות. מה עלינו לעשות אם הילד, חלילה, נפצע או טבע? מי אחראי? למי לפנות? ואיך מקבלים פיצוי? עו"ד ענת גינזבורג במדריך להורה בחופש הגדול.

בקיץ המהביל של 2003 יצאו המצילים לשביתה. באותה עת, צעיר שרחץ בחוף מציצים בתל אביב, טבע למוות. הוריו של הצעיר המנוח הגיעו למשרדי והגשנו יחד תביעה נגד עיריית תל אביב - האחראית על הפיקוח על חופי הרחצה בעיר ועל עבודת המצילים, ונגד המדינה - האחראית, באמצעות משרד הפנים, על הסדרת חופי הרחצה. במסגרת הסכם פשרה אליו הגענו עם הנתבעות, שולם למשפחתו פיצוי של 1.25 מיליון שקל.

במקרה אחר, רחץ נער כבן 15 בבריכת שחייה שבבעלות המועצה המקומית בית שמש באחד מימי החופש הגדול. הנער קפץ קפיצת ראש בחלק הרדוד של הבריכה, ראשו נחבל בקרקעית בעוצמה רבה והוא נפצע קשה. בבריכה לא הוצבו שלטים שאסרו על קפיצה למים רדודים. המקרה הגיע עד לפתחו של בית המשפט העליון, שקבע שעל הרשות המקומית ומפעיל הבריכה לפצות את הנער.

הבילוי בחוף הים הוא אחד הבילויים הפופולאריים יותר בקיץ הישראלי. למרבה הצער, לא אחת אנחנו שומעים על מקרי טביעה, פציעות ותאונות שונות. כפי שראינו, פגיעות שכאלה יכולות לזכות את הילד, באמצעות הוריו, בפיצוי על הנזקים שנגרמו לו.

עם זאת, כל מקרה נבחן לגופו ובהתאם לנסיבותיו המסוימות: אם האירוע התרחש בחוף מוכרז, אם בחוף מוצבים שלטי אזהרה והתרעה מפני סכנות ואם ההורים היו מודעים לסכנה והתרשלו, שכן גם על ההורים מוטלת אחריות לשלומו של הילד.

במקרה של טביעה בחוף מוכרז, האחראית היא הרשות המקומית שבתחומה נמצא החוף: היא אמונה על הפעלת החוף, הסדרתו, העסקת מצילים ופקחים. כמו כן, לא ניתן לפטור מאשם את המדינה, שבאמצעות משרד הפנים, אחראית על הרשויות המקומיות.

לפני מספר שנים, חויבה עיריית ראשון לציון לשלם פיצויים למשפחתו של נער בכיתה ח', שהגיע עם חבריו בחופש הגדול לרחוץ באחד מחופי העיר. הנער טבע ונפגע קשות בעת שנכנס לחוף מוכרז ביום בו המצילים לא נכחו בחוף, אולם העירייה לא עדכנה והזהירה את המתרחצים כדבעי. הנער לא ידע לשחות ובכל זאת קבע ביהמ"ש כי אין בכך כדי להוות אשם תורם.

ומה אם רחצנו בחוף לא מוכרז?

עצם העובדה שהחוף אינו מוכרז אינה שוללת אוטומטית את הזכות לפיצוי במקרה של פגיעה, ויש לבדוק אם מדובר בחוף שנחזה כמוכרז: אם נוהגים להגיע אליו רוחצים, אם החוף נראה פעיל ומאויש, משכירים בו כסאות, שמשיות, סככות צל ויש בו שירותים, מקלחות וכיו"ב. ישנם גם מקרים בהם גובה הרשות המקומית דמי כניסה, אף שהחוף אסור לרחצה, כמו בעניין חוף הצוק הדרומי.

במקרה שהגיע עד ביהמ"ש העליון, נפסקו פיצויים בשיעור גבוה לאדם שנפצע קשות שעה שנפגע בראשו מסלע במהלך צלילה, וטען כי החוף הבלתי מוכרז נחזה בזמן התאונה כחוף מוכרז. טענותיו התקבלו ע"י ביהמ"ש.

במקרה אחר, נפסק פיצוי בגין טביעת שני ילדים בני 5.5 ו-7 בחוף רסיטל בכינרת. החוף הוכרז כאסור לרחצה, אולם המועצה המקומית איפשרה שירותי חוף מוסדרים ואף גבתה כסף בכניסה לחוף.

בתי המשפט תמיד יבחנו את העובדות הרלבנטיות: אם החוף היה מוכרז או נחזה למוכרז, האם סוכת המציל הייתה מאוישת, האם מדובר ברצועת חוף שעקב נתוניה הטופוגרפיים קיימים בה מערבולות וזרמים חזקים והיא נחשבת לחוף מסוכן, והאם יש שילוט אזהרה ו/או גידור במים. במקרים של אזורי חוף מסוכנים מוטלת על הרשות המקומית אחריות מוגברת ליידע באופן ברור ונהיר את ציבור הרוחצים בדבר הסיכון הכרוך ברחצה.

בריכה: המציל, המפעיל, ההנהלה

במקרה של בריכה, האחריות מוטלת גם על מפעיל הבריכה והמציל. בתי המשפט יבחנו מהי הסמכתו של המציל, היכן היה כשהילד טבע או נפגע וכיצד לא הבחין בכך. יש רלבנטיות רבה לגילו של הילד, שהרי אם מדובר בילד רך בשנים, על הוריו להשגיח שלא יכנס לבד למים.

אם הרחצה בבריכה הייתה במסגרת הפעילות בקייטנה, הרי שבנוסף למציל ומפעיל הבריכה, יבחנו בתי המשפט את פעילות המדריך וכן את אחריות בעלי הקייטנה. במקרה בו היו בבריכה ילדים רבים, תיבחן גם ההשגחה על השתוללות הילדים והאם ננקטו אמצעי פיקוח וענישה.

על מה יגיע לנו פיצוי?

אם הילד סובל מנכות עקב הפציעה הוא זכאי לפיצוי בגין כאב וסבל, אובדן השתכרות בעתיד, הפסדי פנסיה לעתיד, הוצאות רפואיות, נסיעות וכיו"ב. במידה וההורים סעדו או סועדים את בנם, הם זכאים לפיצוי בגין הפסדי שכר. אם מדובר בנכות קשה, ייפסק גם פיצוי על עזרת מטפל צמוד, רכב רפואי, עזרים שונים וכיו"ב.

אם חלילה הילד נהרג, את הפיצוי תקבל משפחתו בין היתר עבור אובדן השתכרותו בעתיד, כאב וסבל וכיו"ב. עד 2004 הפיצוי במקרה בו ילדים או נערים נהרגו בתאונת דרכים היה זעום ביותר והגיע לגובה של עשרות אלפי שקלים בלבד. בעקבות פסיקת ביהמ"ש העליון מ-2004 בפרשת מיכאל אטינגר ז"ל השתנתה ההלכה וכיום זכאי העזבון גם לפיצוי ריאלי עבור השנים האבודות, ובכלל זה אבדן השתכרות עתידית.

מה כדאי לעשות עם קרות הפגיעה?

בין היתר, יש לתחקר עדים שהיו במקום, לקחת את פרטיהם ולצלם את המקום: את החוף ואת הים עצמו, השילוט שמסביב והדגלים המוצבים בתוך המים. יש לאסוף את כל הרשומות הרפואיות המתייחסות לפגיעה, קבלות וחשבוניות על אי-אילו טיפולים רפואיים שעבר הנפגע ובמקרה מוות גם את דו"ח הנתיחה שלאחר המוות. כמו כן, יש לפנות למשטרה ולקבל את תיק החקירה במלואו.

עו"ד שיטפל בתביעה יפנה גם, בין היתר, לרשות המקומית על מנת לקבל את פרטי המבטחת, פרטים מלאים לגבי פיקוח על החוף וסטטיסטיקות לגבי טביעות בחוף המסוים.

כמו כן, על עוה"ד לאסוף מידע לגבי החוף עצמו: האם מדובר בחוף מוכרז, במידה והחוף לא מוכרז, האם השילוט היה ברור וגלוי לעין, האם מדובר ברצועת חוף מסוכנת וכיו"ב.

לקריאת נוספת:

*עו"ד ענת גינזבורג עוסקת בדיני נזיקין, רשלנות רפואית, תאונות עבודה וביטוח לאומי

* המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות יעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

למדור: נזיקין

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

www.psakdin.co.il

למדור: דיני נזיקין

חזרה לתפריט חדשות

זאב ולנר ושות' - עורכי דין

© Zeev Welner & Co. Law offices - All Rights Reserved

Member of PsakDin.co.il Israeli Legal Network Constructed by Salta Internet Ltd. Valid XHTML 1.0! Valid CSS!